Baliny – pobytový výukový program

Ve dnech 22. – 24. května se naše škola zúčastnila pobytového programu v ekologickém centru Baliny u Velkého Meziříčí. Tento pobyt byl pro naše žáky odměnou za účast v soutěži: Pěstuj, zkoumej, poznávej, ve které uspěli minulý školní rok. Celý pobyt byl pro žáky zdarma.

Pobytový program vycházel z dění v zahradě a v přírodě. Žáci poznali, že zahrada je místo, kde se dá zkoumat, hrát, odpočívat a v případě potřeby se i výborně najíst. Během pobytu se žáci proměnili v zahradníky, badatele i kuchaře. Program neprobíhal pouze na zahradě, ale i v okolní krajině.

Celý program byl nabitý aktivitami, které naše děti naprosto nadchly. Přestože nám první dva dny nepřálo počasí, nikoho to neodradilo. Co všechno jsme se naučili? Rozdělávat oheň v přírodě, vyrobit jitrocelový a smrkový sirup, uvařit bramborové placky a výbornou polévku, vyrobit bezovou píšťalku. Jedním z dalších obrovských zážitků byla noc ve stanu, kterou zvládli úplně všichni žáci.

Na pobyt budou všechny děti moc rády vzpomínat. Velkou zásluhu na tom měli samotní lektoři a velmi ochotný personál.

Naďa Vokřínková