ZŠ – Výlet Za starými pověstmi českými

Ve čtvrtek 15. června vycestovala Základní škola Krahulčí se svými žáky do minulosti. Při stěhování národů přicestovali do Kostelního Vydří na horu Říp se svým praotcem Čechem a jeho bratrem Lechem. Nejprve jsme prozkoumali okolí, při štafetě si Čechové i Lechové nanosili stavební materiál a pustili se pod horou do stavění svého obydlí. Za každou činnost mohli získat část mapy (puzzle). Velice rychle zjistili, že se nehodnotí pouze rychlost, výkon, ale i soudržnost, jednota, spolupráce. Po občerstvení se pustili do malování svých vlajek. Nejen, že si museli postavit obydlí, také potřebovali zúrodnit půdu. Metr čtvereční nebyla pro každého hračka, ale s vypětím sil a pomoci svých bratrů se to podařilo. Při zúrodňování půdy našli zlaté kamení, proto byl přivolán Horymír a štafetou se skákalo do dálky. Další potřebou pro obživu byl luk a šíp. Důležité bylo, aby byl funkční, protože se v okolí vyskytovalo velké divoké prase a pouze Bivoj s funkčním lukem ho přemůže. Po věštění Libuše zjišťovali, co tak důležitého potřebuje kníže pro spravedlivé vládnutí. Taktika některých byla vynikající. Po dalším občerstvení byla střelba na kance. Po ulovení kance – večeře, už k nám ale mířil se svým koněm Přemysl. Čechové i Lechové se projeli na koních z Malého Pěčína. Stihli jsme opéct buřty, a když začalo pršet, aspoň jsme si mohli zazpívat písničky. Někteří totiž ještě během malých chvilek stihli složit hymnu. Po dešti jsme si mohli připomenout Kosmase, který sepisoval pověsti, a vydali se ho zachránit nalezeným zlatem už za stmívání.

Další den jsme poznávali bylinky s Libušinou sestrou Kazi. Bylinky museli najít a samozřejmě pojmenovat. A nezapomněli jsme ani na šifru ukrytou v lesíku, která nás poslala za další sestrou Tetou. Teta rozdala kouzelná semínka, která si zasadili do květináčku. Po obědě nás čekala vodní štafeta s balónky na zalití semínka. Tak uvidíme, jestli nám někdo v září řekne, jak semínko roste. Jelikož mnozí z nás zjistili, že v 6. století to lidé neměli jednoduché, odpoledne jsme se vraceli do současnosti. I to bylo pro některé náročné, protože na zastávce v Mrákotíně nás zastihla krátká bouřka i s malými krupkami. Ale vše jsme zvládli a dojeli i do Krahulčí.