ZŠ – výchovný koncert o B. Smetanovi

V pondělí 25. září k nám přijel pan Martin Kubát s hudebním programem o Bedřichu Smetanovi. Na začátku dětem připomněl, že úkolem hudby není zábava, ale abychom zažili něco krásného a vznešeného. Donesl si s sebou malého Bedříška, o kterém se děti během písničky dozvěděli důležité momenty jeho života. V písničce se opakoval refrén, který nás pan Kubát naučil. Ukázal dětem na obrázcích jeho rodiče a dům (dnešní muzeum), kde se Bedřich narodil, jejich pokoje v domě a připomněl výročí jeho narození, které si budeme připomínat příští rok na jaře.

Protože žáci zjistili, jaký měl smutný život, vyšli mu hledat hvězdičku štěstí. A tak nás provedl okolo Vltavy, žáci slyšeli úryvek ze symfonické básně Vltava. Žáci si také zahráli na muzikanty, vojáky. Aby se protáhli všichni, rozhýbali se polkou o sedlákovi. Čekalo je překvapení, neboť za nimi přišel pan Kecal, který prodává nevěsty. Mohli jsme si poslechnout úryvek polky z Prodané nevěsty. No a v závěru zjistili, že našli hvězdičku štěstí v jeho operách, které jsou světoznámé a hrají se dodnes.

Vystoupení bylo nejen poučné, ale i hravé a zábavné.